Mapa strony
 
 
 
 
 

Sanktuarium Matki Bożej w Bujakowie

 

Żywot świętego Mikołaja  

Święty Mikołaj jest jednym z najpopularniejszych świętych Kościoła. Niewiele wiemy o nim na pewno. Urodził się prawdopodobnie w początkach IV w bogatej rodzinie zamieszkałej w Patarze w Lycii. Jako biskup Miry zasłynął swoją świętością, zapałem i cudami. Na pewno brał udział w I soborze powszechnym w Nicei jako przeciwnik arianizmu. Zmarł ok. 350 r.

Na jego temat powstało wiele legend, które uzupełniły niepewne fakty z jego życia. Jedna z najsłynniejszych legend mówi o biednej rodzinie, która nie mogła zapewnić posagu swoim córkom. Święty wrzucił więc przez okno trzy mieszki ze złotem, dzięki czemu trzy córki wyszły za mąż. Inna legenda mówi o tym, że Mikołaj ukazał się marynarzom, których statek został porwany przez sztorm i sprowadził ich bezpiecznie do portu.

W roku 1087, gdy Mirę najechali Saraceni, relikwie Świętego zostały wykradzione przez włoskich kupców i przewiezione do Bari w południowych Włoszech.
Św. Mikołaj jest uważany z patrona dzieci, żeglarzy i jeńców. Błędne jest wyobrażenie Świętego jako starszego pana z długą brodą w czerwonym płaszczu i czapce, który dobrym dzieciom przynosi prezenty, a złe każe rózgą. Wizerunek ten przyszedł do nas z zachodu i jest mieszanką elementów różnych kultur.

Św. Mikołaj jest patronem bujakowskiego kościoła od niepamiętnych czasów. Jego postać pojawiła się także na herbie z przełomu XVIII i XIX w. Obecnie obraz przedstawiający naszego patrona znajduje się w głównym ołtarzu, a jego figura stoi przed kościołem.

 

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu

Woda św. Mikołaja z Bari

Zobacz także:

Kult "Manny" św. Mikołaja z Bari

 

 

 
         

(C) Parafia Bujaków 2004 - 2012