Mapa strony
 
 
 
 
 

Sanktuarium Matki Bożej w Bujakowie

 

Wielki Tydzień

Szybko upłynął Wielki Tydzień. Przypomnijmy sobie krótko jego przebieg.

Niedziela Palmowa - święto uroczystego powitania Jezusa w Jerozolimie.

 
 
 

Wielki Czwartek - uroczysta msza św., a po niej czuwanie przy Jezusie modlącym się w Ogrójcu.

 
 
 

Wielki Piątek - obrzędy wieczorne ku czci Jezusa Ukrzyżowanego i złożonego w Grobie. Potem adoracja przy Grobie Pańskim.

 

Wigilia Paschalna w nocy z soboty na niedzielę i procesja rezurekcyjna w niedzielę rano.

Nie mamy zdjęć z tych uroczystości, ale spójrzmy na główne symbole Paschy (czyli "przejścia" - ze śmierci do życia) naszego Pana.

Paschał - specjalna wielka świeca, która swoim światłem symbolizuje Zmartwychwstanie Chrystusa: ono rozprasza ciemności grzechu i śmierci. Potem paschał przez cały rok stoi przy chrzcielnicy. Zapalany jest przede wszystkim w czasie obrzędów chrztu św. Od niego odpalana jest świeca darowana nowo ochrzczonemu dziecku. Ten znak przypomina, że przez chrzest należymy do Chrystusa i mamy udział w Jego Zmartwychwstaniu. Życie łaski to życie w świetle, zwycięstwie nad śmiercią i grzechem.
Figura Chrystusa Zmartwychwstałego z chorągiewką - znak zwycięstwa Chrystusa nad mocami grzechu i śmierci, zwycięstwa, które to nam zostało podarowane.
Krzyż z nałożoną stułą - znak kapłaństwa Chrystusa. Chrystus złożył siebie samego w ofierze Ojcu za nas wszystkich. Ofiara jest doskonała, bo jest kapłanem, który po zmartwychwstaniu zasiada "po prawicy Ojca" w niebie. Kapłaństwo urzędowe (prezbiterów i biskupów) a także kapłaństwo wszystkich wiernych polega jedynie na podarowanym udziale w tym jedynym kapłaństwie Chrystusa.

 

W Wielkanoc świętujemy zatem podarowanie nam nowego życia Bożego - nadprzyrodzonego życia łaski, które jest już zaczątkiem życia wiecznego. Pięknie nastraja nas do myślenia o życiu - o tym wiecznym i o tym doczesnym - budząca się wiosna na naszych bujakowskich polach. Nawet zające wyszły na spacer w drugi dzień Wielkanocy!

 
 
 


Opis i zdjęcia: ks. Jacek Kempa

 
         

(C) Parafia Bujaków 2004 - 2012